COSMODENT - Stomatologia i Medycyna estetyczna
Rzeszów, ul. Strażacka 12d/2 698 902 233
Łańcut, ul. Piłsudskiego 52 730 965 666

Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna to dziedzina stomatologii obejmująca zabiegi, których głównym celem jest poprawa wyglądu pacjenta.

 

To właśnie uśmiech ma wpływ na oceną człowieka. Jego rola jest niezwykle istotna, gdyż „piękniejszy uśmiech” wywołuje pozytywne bodźce w relacjach międzyludzkich, przez co zasługuje na szczególną uwagę i troskę.

 

Należy wiedzieć, iż wraz z wiekiem pacjenta zmniejsza się widoczność zębów górnych a co za tym idzie coraz bardziej uwidaczniane są zębów dolne, przykładem mogą być osoby po 60 roku życia. Zatem niezmiernie ważna w stomatologii estetycznej jest wizualna dokumentacja przed i po leczeniu, na podstawie której można dokonać analizy zmian w uzębieniu.

 

Podczas całego leczenia obowiązuje dogmat maksymalnego efektu przy minimum integracji. Dlatego też mając do czynienia z przebarwieniami na zębach powinniśmy wziąć pod uwagę kolejno: wybielanie zębów, pokrycie kompozytem, licówki kończąc na koronach. W przypadku zębów obróconych przed przystąpieniem do szlifowania należy wziąć pod uwagę ich wcześniejsze leczenie ortodontyczne.

 

Stomatologia estetyczna wymaga idealnego współdziałania między poszczególnymi specjalnościami stomatologii oraz współpracy z pacjentem, którego obowiązkiem jest sprecyzowanie swoich oczekiwań.

 

 

Licówki kosmetyczne

 

Zastosowanie licówek wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród pacjentów. W stomatologii estetycznej są one stałym uzupełnieniem protetycznym używanym do pokrycia nieestetycznych powierzchni wargowych i policzkowych zębów górnych i dolnych.

 

Najczęściej są one stosowane w przednim odcinku zębów szczęki. Są korzystną alternatywą dla stosowanych koron protetycznych, gdyż mają niewielki stopień utraty tkanek twardych zęba w skutek szlifowania.

Korona protetyczna narzuca konieczność inwazyjnej preparacji całego zęba, zaś w przypadku cieniutkiej licówki stomatolog delikatnie usuwa niewielką warstwę szkliwa o grubości 0,3-0,7 mm. Technika laminatowa należy do uzupełnień protetycznych, które oszczędzają tkankę twardą zęba. Materiałem stosowanym do wykonania licówek jest porcelana lub kompozyt.

 

Jakie są wskazania do zastosowania licówek? Zaliczamy do nich:

  • przebarwienia nazębne trudne do wybielenia, np. tetracyklinowe, po leczeniu kanałowym,
  • niedorozwój szkliwa i zębiny (amalogenesis imperfecta),
  • nieestetyczne wypełnienia przednich zębów,
  • ubytki brzegów zębów oraz ukruszenia kątów brzegów siecznych,
  • diastemy między zębami,
  • wydłużenie startych patologicznie zębów,
  • nieakceptowalny przez pacjenta kształt zębów przednich.

 

Przeciwwskazania do zastosowania licówek:

  • zła higiena jamy ustnej,
  • parafuncje zwarciowe, np. bruksizm

 

Przy zastosowaniu wszelkich uzupełnień protetycznych oraz licówek bardzo istotna jest właściwa higiena jamy ustnej. Odpowiednie szczotkowanie, nitkowanie, wykonywanie dodatkowych zabiegów higienicznych spowoduje, że uzupełnienie uzębienia będzie służyło pacjentowi przez wiele lat.

Formularz kontaktowy
Znajdź nas na mapie