Co powinieneś wiedzieć o chorobach przyzębia?
Powód krwawienia dziąseł, odsłonięcia korzeni, rozchwiania, czy utraty zebó przez długi czas nie był znany. Dzisiejsza stomatologia odpowiada nam na to pytanie - to paradontoza.
Schorzenie to kiedyś uważane było za nieuleczalne, na szczęście ówczesna medycyna wnosi bardziej optymistyczną diagnozę. Parodontoza to zaraz obok próchnicy najczęstsza przyczyna przedwczesnej utraty uzębienia, dlatego zaliczana jest do chorób społecznych.
Przyczyny schorzenia:
MIEJSCOWE | OGÓLNE |
|
|
Najgroźniejszym, miejscowym czynnikiem zapaleniotwórczym jest bakteryjna płytka nazębna. Za jej sprawą dochodzi do zapalenia dziąseł i zaostrzenia przewlekłych stanów zapalnych w tkankach przyzębia. Tworzy się ona na wszystkich powierzchniach zębów, błonie śluzowej, dziąsłach, uzupełnieniach protetycznych w jamie ustnej. Wraz z upływem czasu podlega ona mineralizacji, co skutkuje powstawaniem kamienia nazębnego.
Różnego rodzaju uwarunkowania mogą być powodem sprzyjających warunków do rozwoju chorób przyzębia w obecności wcześniej wspominach czynników.
Objawy chorób przyzębia
Do najczęstszych należą:
- krwawienie z dziąseł (najistotniejszy objaw choroby)
- obrzęki dziąseł,
- ból dziąseł,
- obnażanie korzeni (odsłanianie szyjek zębowych),
- rozchwianie zębów
Należy zapamiętać, że dziąsła zdrowe nigdy nie krwawią!
Uwaga palacze: nikotyna zwęża naczynia krwionośne, co skutkuje brakiem występowania krwawienia, a co za tym idzie utrudnia wczesne wykrycie choroby!