COSMODENT - Stomatologia i Medycyna estetyczna
Rzeszów, ul. Strażacka 12d/2 698 902 233
Łańcut, ul. Piłsudskiego 52 730 965 666

Leczenie kanałowe

Endodoncja do wąska dziedzina stomatologii nazywana powszechnie leczeniem kanałowym. Polega ono na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory i systemu kanałowego korzeni zębów, a następnie na mechanicznym i chemicznym opracowaniu tego systemu. Na samym końcu leczenia następuje szczelne wypełnienie specjalnymi materiałami, opracowanymi w tym celu. Endodoncja pozwala uratować i wyleczyć zęby, które w przeszłości były skazane na usunięcie.

 

Najważniejszym etapem w leczeniu kanałowym jest mechaniczne oraz chemiczne oczyszczenie i poszerzenie kanałów korzeniowych na całej ich długości. Umożliwiają to specjalne, precyzyjne oraz wciąż udoskonalane narzędzia kanałowe. Podczas mechanicznego opracowania systemu kanałów korzeniowych dokonywane jest również płukanie środkami chemicznymi, do których należą: podchloryn sodu, kwas cytrynowy i alkohol izopropylowy. Ich zadaniem jest dezynfekcja i pomoc w oczyszczneiu kanału. System musi być bowiem dokładnie oczyszczony na całej długości. Nie byłoby to możliwe dzięki endometrowi, przyrządowi precyzyjnie mierzącemu długość kanału korzeniowego. Wykorzystuje on zjawisko różnej przewodoności prądu elektrycznego przez tkanki zębowe, jak również i te znajdujące się poza zębem. W przeszłości stosowano metodę pomiaru długości kanału opartą na zdjęciu Rentgenowskim. Jest ona niestety zawodna i wielce nieprecyzyjna.

 

 
W leczeniu endodontycznym niezbędnymi urządzeniami są również lupy o dużym powiększeniu i zimnym oświetleniu oraz mikroskopy zabiegowe. Z ich pomocą lokalizowane są ujścia kanałowe, co pomaga w dokładnym opracowaniu całego systemu. Warunkiem prawidłowego leczenia jest możliwość zajrzenia do wnętrza kanału, co bez wyżej wymienionych sprzętów nie byłoby osiągalne. 
 
Po opracowaniu "mapy" kanałów, ich oczyszczeniu i osuszeniu następuje wypełnienie za pomocą odpowiednich materiałów. Są nimi gutaperka lub resilon. Należy je wprowadzić do kanału na zmierzoną głębokość z odrobiną uszczelniacza. Materiał upycha się po podgrzaniu i ulastycznieniu. Warunkiem dobrze wykonanego zabiegu jest niepozostawienie w kanale pęcherzyków powietrza.
 
 
Wyleczone w taki sposób zęby będą nam jeszcze długo służyć. Zachęcamy więc do korzystania ze zdobyczy nowoczesnej stomatologii zamiast usuwania zębów, które może być przyczyną nieprzewidzianych problemów.
Formularz kontaktowy
Znajdź nas na mapie